Žijme zdravě
Někdy se to až přehání, někdy se naopak tento trend hanobí. Co člověk, to názor. A dá se říci, že je možná nejlepší nějaká ta střední cesta. Tedy nestranit se toho, co je považováno za zdravé, ale ani to neprosazovat stůj co stůj, ale prostě sázet na nějakou rozumnou míru. Trochu toho, trochu onoho, a navrch dejme tomu něco jako mochyně sušená.
Že nevíte, co to je? Ruku na srdce – také jsem to až do této chvíle nevěděl. Ale už to vím, heč! Ale protože jsem přejícím člověkem, ochotně se s vámi o to, co jsem zvěděl, podělím. Abyste i vy věděli a případně se podle toho také zařídili. Tedy vsadili dost možná i na tento produkt. Tedy na plody physalis mochyně peruánské, jež jsou jedlé, chutné a zdravé, to ovšem pouze za předpokladu, že se ví, jak na ně. Tedy že se tyto dají konzumovat pouze po dozrání, tedy poté, co ochranný obal plodu připomínající malý lampion uschne a v jeho nitru nalezneme sytě oranžovou kuličku.
Tento plod, pocházející z rostliny kvetoucí výhradně v nočních hodinách, a to původně v subtropické oblasti peruánských And, je využíván jako pramen sacharidů a vitamínů už od dob mayské civilizace. Najdeme v něm vitamín C a prekurzor vitamínu A, ale také mnoho vitamínů ze skupiny B a nádavkem i asi třicet minerálních látek či stopových prvků a vlákninu.
Když jsou tyto plody čerstvé nebo šetrně usušené, naleznou dokonalé uplatnění třeba spolu s rozinkami a sušeným ovocem v oříškových směsích. Hodí se ale i do čokoládových müsli a ovocných dezertů, pudinků, ovocných dortů, koláčů, zmrzlinových pohárů se šlehačkou nebo studených nebo klasických džemů, dají se z nich dělat exotická smoothies a kdo ví, co všechno ještě. Kreativitě se tu logicky meze nekladou.
A co vy? Už mochyni znáte? Ne? A nechtěli byste ji vyzkoušet?