Výchova vrcholového sportovce
V dnešní době začal vznikat trend, který tady možná byl již dříve, ale dnes začal být dokonce i medializovaný. Jde o způsob výchovy dětí, který má vést dítě ke kariéře vrcholového sportovce. Záleží i na předpokladech, které k tomuto procesu má dítě. Některé jsou zkrátka více šikovné než jiné. Při výchově vrcholového sportovce se nejedná pouze o zvýšenou podporu pohybu u dítěte. Jde o strategický plán trénování. Říká se, že rodič zná své lépe nejlépe. Z této skutečnosti by mělo vyplývat, že pokud je shodou okolností rodič také trenérem, tak může vytvořit velmi dobré podmínky. Nikdy ale tento proces s absolutní jistotou nezajistí, že dítě se vrcholovým sportovcem stane doopravdy.
Jeden z klíčových prvků, při takovém intenzivním trénování již od velmi malého dítěte, je cit. Jde o něj zejména z toho důvodu, že pokud se dítě vyburcuje k velmi výjimečným výkonům již ve velmi mladém věku, tak poté v dospělosti se jedinec nemusí již tolik zlepšovat. Je to z dvou hlavních důvodů. Prvním je nepopiratelná psychika jedince. Člověk může být otrávený, že stále musí jen trénovat a celá jeho existence je založena na úspěchu ve sportovním odvětví. Během puberty přestane spoustu lidí bavit záliba, které se ku příkladu věnovali celé dětství. To se velmi lehce může stát i o rozebírané výchově vrcholového sportovce.
Činy nejdou vždy podmínit neustálým cepováním, ale je nutné vybírat správné způsoby motivace a je také velmi důležité, aby si jedinec sám našel vnitřní motivaci, která by ho mohla hnát dál. Sport většinou lidem přináší pozitivní výlev hormonů a tento pocit lidi motivuje s tím nepřestávat. Může také jít o sentimentální motivaci z hlediska toho, že má člověk sportování spojeno se starým kamarádem a tak podobně. Druhý aspektem, který ovlivňuje zda li dítě bude na vrcholu své sportovní kariéry i v dospělosti je vývoj. Tento aspekt se dá ovlivnit jen do určitém míry vitamíny a správnou výživou, ale jinak je to velká proměnná.