Samonosná schodiště jsou nadčasová a výrazně dominantní
Samonosné nebo s podpěrou
Samonosná schodiště volíme zpravidla tam, kde není dostatek prostoru, a kde by bylo komplikované stavět schody klasické. Konstrukce je zhotovena tak, že nevyžaduje žádný další stavební prvek, který by schody podpíral a zajišťoval. Z hlediska konstrukčního jsou také samonosné prvky vždy složitější na výpočet těžiště a rozložení působení fyzikálních sil, což vám potvrdí každý odborník s patřičnými zkušenostmi. Proto také bývá jejich cena vyšší, ale tu jistě pochopíte, uvědomíte-li si další přednosti tohoto řešení:
Svým vzhledem patří k nejzajímavějším – rovné či lomené obvodové schody s podpěrou trámů, traverz, či železobetonových překladů známe všichni. Budují se takto již desítky let v běžné bytové zástavbě. Ovšem samonosný výrobek se tomuto trendu vymyká, působí křehce a zároveň pevně a spolehlivě, vytváří dojem nadčasového řešení, ať už volíte jakýkoli materiál, nebo variantu řešení jednotlivých úhlů či zaoblení celé konstrukce.
Materiál versus trendy – současná doba naštěstí nevytváří přísný diktát stavebních stylů, jak tomu bývalo dříve, a tak je možné vsadit prakticky na jakékoli řešení. Máme k dispozici masivní dřevo, kov i sklo a jejich vzájemné kombinace. Ať už si vyberete jakýkoli materiál, vždy půjde o dominantní a rozhodně zajímavou součást bytového prostoru.
Podstupně ano či ne – většina samonosných schodišť se sestavuje pouze s vodorovnými schodnicemi (nášlapy), ale není problém doplnit je o tzv. podstupně. Ty zakrývají mezery mezi nášlapy tak, aby nebylo vidět pod sebe dolů. Tuto variantu ocení lidé se závratěmi a psychicky labilnější jedinci, ostatně i relativně zdraví lidé mají někdy problém stoupat vzhůru do větších výšek, když vnímají tu hloubku pod sebou. Podstupně jsou také vhodné tam, kde uvažujeme do budoucna s uzavřením prostoru pod schodištěm a o případné výstavbě úložného prostoru či vestavěné skříně.