Nakupování bez obalu
Jste právě v supermarketu a projíždíte mezi regály s nákupním košíkem. Položky ze seznamu, který jste si napsali doma už máte. Ještě se možná bude hodit pohanka, je tu ve dvou variantách. Jedna je zabalená v plastovém obalu a druhá v papírovém, oba produkty byly zřejmě vypěstovány na Ukrajině a pro vás hraje roli zejména cena. Pohanka zabalená v papíru je o něco dražší, volíte proto druhou možnost. Otázka je, zda je to správně. Skládky a moře plná nerozložitelných materiálů, které často končí v trávicím traktu nic netušících živočichů napovídají, že zřejmě ne. Je nutné, abychom začali uvažovat jinak a změnili životní styl.
Co je Zero Waste
V přírodě jsou všechny zdroje přirozeně znovu využívány, jen člověk za sebou zanechává stopy, které výrazně narušují přirozenost fungování ekosystémů a zůstanou tu po nás další stovky let. Vizí Zero Waste je život bez obalů, v praxi poměrně těžko realizovatelný na 100 %. Minimálně bychom se ale nad ní alespoň zamyslet. Dokážete si představit, že výhledově snížíte množství nepotřebných věcí, které vyhazujete do koše? Opravdu je například nutné nakupovat potraviny v plastových krabičkách? Potřebujete si při každé návštěvě obchodu koupit novou igelitovou tašku nebo si raději nosíte svou vlastní plátěnou? Vyrazit s ní můžete třeba do bezobalu v Praze.
Hrančanská, Bělehradská, Flořák
Tady produkty v krabicích nenajdeme. Namísto nich jsou na policích velké sklenice, ze kterých si necháte navážit mouku, kuskus, rýži, čočku nebo jakoukoli jinou podobnou potravinu do vlastního látkového sáčku nebo sklenky. Buď si přinesete svou vlastní nebo si vyberete některou z těch, co donesli předchozí zákazníci. Nepotřebovali je, tak je věnovali pro dobrou věc. To zní víc udržitelně, než když by sklenice skončily v kontejneru na sklo, co říkáte? Každý z nás může udělat to, co je v jeho silách. Až půjdete příště na metro, vyhněte se supermarketu a zajděte třeba na nově otevřenou prodejnu Flořák sítě obchůdků Bez Obalu.