Co si člověk opravdu vydělá?
Když se kdokoliv z nás uchází o nějaké zaměstnání, logicky usiluje i o to, aby byl za svoji práci odpovídajícím způsobem oceněn. Tedy aby dostal výplatu, která mu bude stačit k uspokojování všech potřeb, které dotyčný v životě má.
Člověk má tedy jistou představu, jejíž naplnění od zaměstnavatele, u kterého se o práci uchází, očekává. Chce, aby mu tu byla slíbena mzda, která bude pro život dostačující. A zaměstnavatel někomu takovému samozřejmě udělá určitou nabídku, která pro změnu vyhovuje i jemu.
A když je tu nabídnuta dost zajímavá mzda? Pak člověk uvedenou práci zřejmě přijme, pracuje a těší se, až mu přijde výplata.
Jenže taková výplata nakonec nejednou není taková, jakou si ji zaměstnanec představoval. A zatímco to může mít lecjaký důvod, nejednou si může za své zklamání i onen zaměstnanec sám. A to kvůli tomu, že nesprávně pochopil to, na čem se zprvu se zaměstnavatelem dohodl.
Pokud totiž nabídl zaměstnavatel zaměstnanci nějakou hrubou mzdu, nebylo možné očekávat, že ten pracující dostane právě takovou částku. Hrubá mzda je totiž pouze ukazatel toho, kolik zaměstnavatel zaměstnanci dá. Jenže taková suma se zdaňuje a platí se z ní nevyhnutelné odvody, a tak nakonec zbude peněz daleko méně. Takzvaná čistá mzda.
A jak podobnému zklamání zabránit? Jedině tak, že si to člověk spočítá a včas tedy zví, kolik dostane, pokud uvedenou práci vezme. Protože jenom tak každý ví, s čím může počítat, nebo může podobnou práci jako nevýhodnou včas odmítnout.
A nejlépe zvládne pro zaměstnance takový výpočet čisté mzdy z hrubé Kalkulačka čisté mzdy. Tato kalkulačka se prostě najde na internetu, zadá se do ní hrubá mzda, a hned je všechno jasné. Hned se ví, kolik zůstane z hrubé mzdy po zaplacení daně z příjmu a sociálního a zdravotního pojištění. Tedy kolik na onoho zaměstnance skutečně zbude peněz.